+380 XXX-XX-XX   Показати

Спадкування за законом: хто за ким і скільки успадковує? Як оформити спадщину за законом?

Якщо спадкодавець не залишив заповіт або спадкоємці за заповітом в силу різних обставин не прийняли спадщину, тоді спадкоємці за законом одержують право на вступ у спадщину за законом. При цьому законодавчо встановлена ​​певна черговість спадкування за законом.

Кожна наступна черга спадкоємців одержує право на спадкування за законом у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, неприйняття, відмови від спадщини або позбавлення таких спадкоємців права на спадкування за законом. Тобто, прийняття спадщини одним із спадкоємців попередньої черги, означає скасування права спадкування спадкоємців всіх наступних черг.

Існує п\'ять черг спадкоємців за законом.

Перша черга спадкоємців за законом: діти, чоловік (дружина) і батьки спадкодавця.

Друга черга спадкоємців за законом: рідні брати і сестри, дід і баба спадкодавця.

Третя черга спадкоємців за законом: рідні дядько та тітка спадкодавця.

Четверта черга спадкоємців за законом: особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім\'єю не менше п\'яти років до моменту відкриття спадщини.

Проживання однією сім\'єю може бути підтверджено реєстрацією за однією адресою із спадкодавцем. Якщо вийшло так, що спадкоємець проживав зі спадкодавцем однією сім\'єю, але не був зареєстрований за адресою проживання - йому дорога в суд, встановлювати факт проживання однією сім\'єю.

П\'ята черга спадкоємців за законом: інші родичі до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.

У деяких випадках черговість може змінитися. Наприклад, онуки, правнуки спадкодавця отримують право спадкування за законом на частину спадщини, яка належала б їх матері, батькові, якби вони були живі в момент відкриття спадщини. Іншими словами онуки, правнуки успадковують право спадкування за законом від своїх батьків. Таке ж правило діє щодо прабабусь і прадідусів спадкодавця.

Для оформлення спадщини за законом необхідні наступні документи:

- заяву про прийняття спадщини (в тому випадку, якщо спадкоємець не проживав разом із спадкодавцем);

- документи, що підтверджують ступінь споріднення із спадкодавцем;

- копія свідоцтва про смерть або рішення суду про визнання спадкодавця померлим;

- довідка про останнє місце проживання спадкодавця;

- паспорт спадкоємця;

- довідка про присвоєння спадкоємцю ідентифікаційного податкового номера;

- правоустановчі документи на майно (свідоцтва, договори, рішення судів і тощо).

Залежно від ситуації, перелік необхідних документів може змінитися. Якщо ж у Вас є не всі з перерахованих вище документів, не варто хвилюватися, будь-який документ можна витребувати або отримати дублікат.

Хоча на перший погляд процедура оформлення спадщини за законом не складна, все ж займає досить багато часу, а в разі відсутності необхідних документів або ж пропуску строку для прийняття спадщини, часто заводить людей в глухий кут.

У таких випадках не варто впадати у відчай, тому що завжди є законний вихід з ситуації, що склалась.

Якщо Вам необхідна допомога юриста в оформленні спадщини за законом чи консультація з прийняття спадщини - телефонуйте +38(044)353-75-77, +38(097)565-24-65, +38(095) 768-72-02